Аутори:
1. Дејан Радивојев, Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, Serbia
2. Драган Панић, Serbia
3. Strahinja Marjanović, Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, Serbia
Апстракт:
Недовољно познавање саобраћајних прописа, односно правила понашања учесника у саобраћају често доприноси повећаном броју саобраћајних незгода. У стварању навика и ставова значајну улогу поседују образовне институције. Због недовољног фонда часова посвећеним саобраћајном образовању и васпитању у процес едукације и превенције се укључују и ауто спортски клубови. Превентивни модел се заснива на активностима чији је основни задатак да се утиче на промену и развој свести код младих или будућих возача. Кроз едукативна и интерактивна предавања млади су износили своје мишљење о факторима који директно утичу на способности возача у саобраћају. Резултати анкета представљају одраз саобраћајног окружења у којима млади одрастају и на темељу истих можемо превентивно деловати на факторе које су млади окарактерисали као најдоминантнији.
Као најчешћи фактор који омета младе возаче у току вожње је употреба мобилних телефона које директно утиче на способности како возача тако и осталих учесника у саобраћају. Према истраживањима која су спроведена у свету узрок сваке четврте саобраћајне незгода је коришћење мобилних телефона.
Најзначајнији систем безбедности у возилу представља сигурносни појас, зато је повећање употребе сигурносног појаса од виталног значаја за смањење последица саобраћајних незгода. Ставови младих учесника у саобраћају су веома подељена, али смањење погинулих и повређених у саобраћају управо доприноси сигурносни појас са осталим системима пасивне безбедности.
Кључне речи:
млади,навике,ставови,сигурносни појас,мобилни телефон
Тематска област:
Безбједнији учесници у саобраћају
Датум пријаве сажетка:
18.06.2016.
Конференцијa:
V Међународна конференција ''Безбједност саобраћаја у локалној заједници''
Странице у зборнику:
275 - 280